Receive the latest posts by email. Just enter your email below if you want to subscribe!
Thursday, November 26, 2015
សភា​អឺរ៉ុប​ជំរុញ​កម្ពុជា​ផ្ដល់​អភ័យ​ឯកសិទ្ធិ​ឲ្យ​លោក សម រង្ស៊ី និង​ទម្លាក់​បទ​ចោទ​នានា
សភា​អឺរ៉ុប ចេញ​ផ្សាយ​ញត្តិ​អំពាវនាវ​ឲ្យ​រដ្ឋសភា​កម្ពុជា ផ្តល់​អភ័យ​ឯកសិទ្ធិ​សភា​ដល់ លោក សម រង្ស៊ី ប្រធាន​គណបក្ស​សង្គ្រោះ​ជាតិ។ សភា​អឺរ៉ុប ក៏​ជំរុញ​ឲ្យ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា បញ្ឈប់​ការ​ធ្វើ​ទុក្ខបុកម្នេញ​លើ​សកម្មជន និង​តំណាង​រាស្ត្រ​គណបក្ស​ប្រឆាំង និង​ទម្លាក់​ចោល​ច្បាប់​ស្ដីពី​សមាគម និង​អង្គការ​មិន​មែន​រដ្ឋាភិបាល​ផង​ដែរ។
សមាជិក​សភា​អឺរ៉ុប ជិត ៥០​រូប​មក​ពី​និន្នាការ​នយោបាយ​ផ្សេង​គ្នា លើក​ឡើង​ពី​ក្តី​កង្វល់​មួយ​ចំនួន​ជុំវិញ​ស្ថានការណ៍​នយោបាយ និង​សង្គម​នៅ​ប្រទេស​កម្ពុជា ដែល​កំពុង​ស្ថិត​ក្នុង​ភាព​ចម្រូងចម្រាស។ តាម​រយៈ​ក្តី​កង្វល់​នេះ សភា​អឺរ៉ុប អំពាវនាវ​ដល់​មន្ត្រី​ជាន់​ខ្ពស់​របស់​ខ្លួន គឺ​អនុប្រធាន​នៃ​តំណាង​ជាន់​ខ្ពស់​សហភាព​អឺរ៉ុប ទទួល​បន្ទុក​គោល​នយោបាយ​សន្តិសុខ និង​កិច្ចការ​បរទេស ឲ្យ​លើក​ឡើង​ពី​ស្ថានភាព​នយោបាយ ច្បាប់ និង​សិទ្ធិ​មនុស្ស ជាមួយ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ដោយ​មិន​មាន​ការ​បង្អែបង្អង់។
នៅ​ក្នុង​ញត្តិ​ចំនួន ៣ ដាច់​ដោយ​ឡែក​ពី​គ្នា ចេញ​ផ្សាយ​នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៤ ខែ​វិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០១៥ សភា​អឺរ៉ុប សម្ដែង​ក្តី​ព្រួយ​បារម្ភ​ចំពោះ​ភាព​តានតឹង​ដែល​កំពុង​កើត​មាន​ឡើង​រវាង​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា និង​គណបក្ស​ប្រឆាំង។
សភា​អឺរ៉ុប ថ្កោលទោស​ចំពោះ​ការ​ប្រើប្រាស់​អំពើ​ហិង្សា​លើ​អ្នក​តំណាង​រាស្ត្រ​បក្ស​ប្រឆាំង​ពីរ​រូប គឺ​លោក គង់ សភា និង​លោក ញ៉យ ចំរើន ដែល​បាន​ប្រព្រឹត្ត​នៅ​មុខ​រដ្ឋសភា កាល​ពី​ចុង​ខែ​តុលា កន្លង​ទៅ។ សភា​អឺរ៉ុប អំពាវនាវ​ឲ្យ​បញ្ឈប់​ការ​ប្រើ​អំពើ​ហិង្សា ការ​គំរាម​កំហែង និង​ការ​រំលោភ​បំពាន​ផ្សេងៗ​ទៅ​លើ​សកម្មជន និង​តំណាង​រាស្ត្រ​បក្ស​ប្រឆាំង ព្រម​ទាំង​ជំរុញ​ឲ្យ​អាជ្ញាធរ​កម្ពុជា ធ្វើ​ការ​ឲ្យ​បាន​សកម្ម ដើម្បី​ធានា​សុវត្ថិភាព​ចំពោះ​សមាជិក​សភា និង​នាំ​ខ្លួន​ជន​ពាក់ព័ន្ធ​ក្នុង​ការ​វាយ​ប្រហារ​ដោយ​ហិង្សា​លើ​អ្នក​តំណាង​រាស្ត្រ មក​ផ្ដន្ទាទោស​តាម​ច្បាប់។
ទាក់ទង​នឹង​ករណី លោក សម រង្ស៊ី សភា​អឺរ៉ុប អំពាវនាវ​ដល់​រដ្ឋសភា​កម្ពុជា ឲ្យ​ផ្តល់​អភ័យ​ឯកសិទ្ធិ​ជូន លោក សម រង្ស៊ី វិញ។ ក្រៅ​ពី​នេះ សភា​អឺរ៉ុប ក៏​អំពាវនាវ​ដល់​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា ទម្លាក់​ចោល​បទ​ចោទ​ទាំងឡាយ​ប្រឆាំង លោក សម រង្ស៊ី ព្រម​ទាំង​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​រូប​លោក និង​តំណាង​រាស្ត្រ​បក្ស​ប្រឆាំង​ផ្សេង​ទៀត ត្រឡប់​មក​កម្ពុជា វិញ​ដោយ​មិន​បារម្ភ​ពី​ការ​ចាប់​ខ្លួន ឬ​ការ​ធ្វើ​ទុក្ខបុកម្នេញ​ផ្សេងៗ។
កាល​ពី​ថ្ងៃ​ទី​១៣ ខែ​វិច្ឆិកា ឆ្នាំ​២០១៥ សាលា​ដំបូង​រាជធានី​ភ្នំពេញ បាន​ចេញ​ដីកា​បង្គាប់​ឲ្យ​ចាប់​ខ្លួន លោក សម រង្ស៊ី ដោយ​ចោទ​ពី​បទ​បរិហារ​កេរ្តិ៍​ជា​សាធារណៈ និង​ញុះញង់​ឲ្យ​មាន​ការ​រើសអើង ប្រព្រឹត្ត​នៅ​សារមន្ទីរ​ជើង​ឯក កាល​ពី​ឆ្នាំ​២០០៨។ កាល​នោះ លោក សម រង្ស៊ី បាន​ចោទ លោក ហោ ណាំហុង បច្ចុប្បន្ន​ជា​ឧបនាយករដ្ឋមន្ត្រី និង​ជា​រដ្ឋមន្ត្រី​ក្រសួង​ការ​បរទេស ថា​ជា​អតីត​ប្រធាន​គុក​បឹង​ត្របែក នៃ​របប​កម្ពុជា​ប្រជាធិបតេយ្យ។
វិទ្យុ​អាស៊ីសេរី មិន​អាច​ទាក់ទង លោក ឡេង ប៉េងឡុង អគ្គលេខាធិការ និង​ជា​អ្នក​នាំ​ពាក្យ​រដ្ឋសភា បាន​ទេ នៅ​ថ្ងៃ​ទី​២៥ វិច្ឆិកា ដើម្បី​ឆ្លើយ​តប​នឹង​សំណើ​របស់​សភា​អឺរ៉ុប នេះ។
ប៉ុន្តែ លោក សុខ ឥសាន ដែល​ជា​អ្នក​នាំ​ពាក្យ​គណបក្ស​ប្រជាជន​កម្ពុជា វិញ ឆ្លើយ​តប​ថា សភា​អឺរ៉ុប គួរ​តែ​គិតគូរ​ពី​បញ្ហា​សន្តិសុខ​ពិភពលោក​វិញ មិន​គួរ​ណា​យក​ករណី លោក សម រង្ស៊ី មក​និយាយ​នោះ​ទេ៖ «សភាពការណ៍​ឥឡូវ គឺ ISIS ទេ ដែល​វា​រាតត្បាត​ទូទាំង​ពិភពលោក។ អ៊ីចឹង​ឲ្យ​យក​ចិត្ត​ទុក​ដាក់។ អា​ហ្នឹង​ដែល​វា​ជា​គ្រោះ​មហន្តរាយ​សម្រាប់​មនុស្ស​ជាតិ​យើង។ ពាក់ព័ន្ធ​នឹង​ឯកឧត្តម សម រង្ស៊ី គួរ​តែ​ហៅ​ឯកឧត្តម សម រង្ស៊ី ទៅ​ណែនាំ កុំ​ឲ្យ​ធ្វើ​ផ្ដេសផ្ដាស​ទៅ​ធ្វើ​រំលោភ​ច្បាប់ ដល់​ពេល​គេ​អនុវត្ត​ច្បាប់ រត់​មក​ឱប​ជើង​ឱប​ដៃ​ស្អី​ទៀត»
ជុំវិញ​រឿង​សិទ្ធិ​មនុស្ស​វិញ សភា​អឺរ៉ុប អំពាវនាវ​ឲ្យ​អាជ្ញាធរ​កម្ពុជា បញ្ឈប់​ការ​ប្រើប្រាស់​អំណាច​នយោបាយ​ទៅ​លើ​ប្រព័ន្ធ​តុលាការ និង​ដោះ​លែង​សកម្មជន​បក្ស​ប្រឆាំង​ដែល​កំពុង​ជាប់​ពន្ធនាគារ ជាពិសេស គឺ​បញ្ចប់​ការ​ធ្វើ​ទុក្ខបុកម្នេញ​ចំពោះ​សកម្មជន​ការពារ​សិទ្ធិ​មនុស្ស។ លើស​ពី​នេះ សមាជិក​សភា​អឺរ៉ុប ចង់​ឃើញ​អាជ្ញាធរ​កម្ពុជា គោរព​អ្វី​ដែល​មាន​ចែង​ក្នុង​រដ្ឋធម្មនុញ្ញ​កម្ពុជា ឲ្យ​បាន​ពេញលេញ ទាក់ទង​ទៅ​នឹង​លទ្ធិប្រជាធិបតេយ្យ​សេរី​ពហុ​បក្ស សេរីភាព​បញ្ចេញ​មតិ និង​សេរីភាព​នៃ​ការ​ជួប​ប្រជុំ ពិសេស​ធ្វើ​ការ​ផ្សព្វផ្សាយ​អំពី​សិទ្ធិ និង​សេចក្តី​ថ្លៃថ្នូរ​របស់​ប្រជាជន​កម្ពុជា តាម​រយៈ​ការ​គាំពារ​សិទ្ធិ​នយោបាយ និង​សិទ្ធិ​ពលរដ្ឋ។
អ្នក​នាំ​ពាក្យ​ទីស្ដីការ​គណៈរដ្ឋមន្ត្រី លោក ផៃ ស៊ីផាន បញ្ជាក់​ត្រង់​ចំណុច​នេះ​ថា តុលាការ​កម្ពុជា តែង​អនុវត្ត​ការងារ​តាម​ឯករាជ​ភាព​របស់​ខ្លួន ដោយ​មិន​រង​សម្ពាធ​នយោបាយ​ណា​មួយ​ឡើយ៖ «អង្គ​ហេតុ និង​អង្គ​ច្បាប់ ជា​សេចក្តី​វិនិច្ឆ័យ​របស់​តុលាការ​កម្ពុជា មិន​មែន​តុលាការ​អឺរ៉ុប នោះ​ទេ។ យើង​ដឹង​ហើយ​ថា តុលាការ​ជា​ស្ថាប័ន​ឯករាជ្យ​ដែល​គ្មាន​នរណា​ប៉ះពាល់ ដោយសារ​ការ​វិនិច្ឆ័យ​របស់​តុលាការ​ជា​ផល​ប្រយោជន៍​របស់​ប្រជាពលរដ្ឋ​កម្ពុជា»
ក្រៅ​ពី​បញ្ហា​នយោបាយ និង​សិទ្ធិ​មនុស្ស សភា​អឺរ៉ុប ក៏​បាន​សង្កត់​ធ្ងន់​ទៅ​លើ​ការ​បង្កើត​ច្បាប់​មួយ​ចំនួន​ដែរ ដែល​មាន​លក្ខណៈ​រឹតត្បិត​ដល់​សេរីភាព​បញ្ចេញ​មតិ និង​ការ​ប្រមូល​ផ្តុំ។ នោះ គឺ​ជា​ច្បាប់​ស្ដីពី​សមាគម និង​អង្គការ​មិន​មែន​រដ្ឋាភិបាល ដែល​ត្រូវ​បាន​រដ្ឋសភា​អនុម័ត​កាល​ពី​ខែ​កក្កដា កន្លង​ទៅ និង​សេចក្តី​ព្រាង​ច្បាប់​ស្ដីពី​សហជីព ដែល​កំពុង​ត្រូវ​បាន​ពិភាក្សា។ សភា​អឺរ៉ុប ពិនិត្យ​ឃើញ​ថា ច្បាប់​ទាំង​ពីរ​នេះ​ត្រូវ​បាន​តាក់​តែង​ឡើង​ដោយ​មិន​ស្រប​តាម​បទដ្ឋាន និង​និយាម​អន្តរជាតិ ហើយ​និង​មាន​ចំណុច​រសើប​ជាច្រើន ដែល​គ្រប់​ភាគី​ពាក់ព័ន្ធ​គួរ​តែ​ជជែក​គ្នា​ឲ្យ​បាន​ស៊ី​ជម្រៅ។ សភា​អឺរ៉ុប ទាមទារ​ឲ្យ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា លុប​ចោល​ច្បាប់ និង​ពង្រាង​ច្បាប់​នេះ​ចេញ។
បន្ថែម​ពី​លើ​នេះ សភា​អឺរ៉ុប ជំរុញ​ឲ្យ​រដ្ឋាភិបាល​កម្ពុជា បំពេញ​កាតព្វកិច្ច​របស់​ខ្លួន​ក្រោម​សន្ធិសញ្ញា និង​កតិកាសញ្ញា​ផ្សេងៗ ដែល​ខ្លួន​ជា​ភាគី​ស្រាប់ ហើយ​និង​ត្រូវ​ពង្រឹង​កិច្ច​សហប្រតិបត្តិការ​ជាមួយ​ទីភ្នាក់ងារ​របស់​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ ដូចជា​ការិយាល័យ​ឧត្តម​ស្នងការ​អង្គការ​សហប្រជាជាតិ ជាដើម តាម​រយៈ​ការ​ពង្រឹង​កិច្ច​សន្ទនា និង​ការ​ធ្វើ​ការ​រួម​គ្នា៕
Related Posts:
• Read More
• The Background Khmer Leader in History ជីវប្រវត្តិ ខៀវ សំផន ខៀវ សំផន លោក ខៀវ-សំផនគឺ​ជា​អតីត​អ្នក​មាន​ឥទ្ធិពល​ម្នាក់​របស់​របបកម្ពុជាប្រជាធិបតេយ្យ(ខ្មែរ​ក្រហម)។ លោក​ធ្លាប់​បម្រើ​ជា​ប្រមុខរដ្ឋនិង​ជានាយករដ្ឋមន្ត្រីនៃ​របប​នេះ។ ជីវប្រវត្តិ លោកជា​អ្… Read More
• The Background Khmer Leader in History ជីវប្រវត្តិ លន់ នល់ ប្រវត្តិ សេនាប្រមុខ លន់ នល់ លន់ នល់ (Lon Nol) ជាអ្នកនយោបាយ និង ជាឧត្តមសេនីយ៍ យោធាកម្ពុជា (សេនាប្រមុខ) ដែលធ្លាប់កាន់ តំណែងជា នាយករដ្ឋមន្ត្រី កម្ពុជា ២លើក និង ជារដ្ឋមន្ត្រី ការពារជាតិ ។ គាត់បា… Read More
• The Background Khmer Leader in History ព្រះ​​រាជ​​ជីវប្រវត្តិ​ សីហមុនី នរោត្តម សីហមុនី ព្រះ​ករុណា ព្រះបាទ​សម្ដេច ​ព្រះបរមនាថ នរោត្ដម-សីហមុនី ព្រះមហាក្សត្រ​នៃព្រះរាជាណាចក្រកម្ពុជា ព្រះអង្គ​ព្រះរាជ​សម្ភព​នា​ថ្ងៃ​ទី ១៤ ខែ​ឧសភា ឆ្នាំ​១៩៥៣។ ទ្រង់​ជា​ព្… Read More
0 comments: